توالت رفتن بچه‌ها و توصیه‌هایی درباره آن

توالت رفتن بچه‌ها و توصیه‌هایی درباره آن

 شروع یک مسئولیت مهم کوچولوها

همه مادرها به طور طبیعی از حدود دو سالگی به بعد کوچولوهایشان، به فکر گرفتن بچه‌ها از پوشک می‌افتند. از اینجاست که مرحله آموزش دادن برای توالت رفتن بچه‌ها آغاز می‌شود. این کار در اولین روزهای آموزش برای اکثر مادرها چالش برانگیز می‌شود اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد و این مسئله کاملاً طبیعی است.
کارشناسان پمپرز در این مطلب، به رایج‌ترین چالش‌هایی که بیشتر بچه‌ها در این زمینه با آنها روبرو هستند اشاره کرده و توصیه‌هایی برای حل این بحران برای شما دارند:

خراب کاری ناگهانی!

بیشتر بچه‌ها در دوره‌ای که تازه از پوشک گرفته می‌شوند، ممکن است خودشان را کثیف کنند. اگر کوچولوی شما گرفتار چنین مشکلی شد، با آرامش آن را پاک و به او کمک کنید. این کار به او این پیام را می‌دهد که رفتن به توالت دقیقا مسئولیت خود اوست. در چنین شرایطی آرامشتان را حفظ و به او اعلام کنید که کمک کردن شما در این زمینه به معنای تنبیه او نیست. در این دوران وقتی با کوچولوی زیر 5 سالتان خارج از خانه هستید، برای احتیاط یک دست لباس اضافی بردارید.

شب‌ادراری

خیلی از بچه‌ها بعد از مدتی یاد می‌گیرند که در زمان نیاز به دفع ادرار و مدفوعشان به توالت بروند اما کنترل این کار در شب برایشان سخت است. پس در این دوران شب‌ادراری اتفاقی عادی برای بچه‌هاست.
با این حال اگر مشکل شب ادراری فرزندتان به مدت سه تا شش ماه یا بیشتر رفع شد و پس مدتی دوباره اتفاق افتاد، ممکن است علت آن روانی بوده یا نشان‌دهنده بیماری باشد. در این مواقع لازم است با پزشک فرزندتان مشورت کنید، مگر اینکه دلیل استرس او مشخص باشد و در عرض یک یا دو هفته از بین برود.

شب‌ادراری طولانی

تعدادی از کودکان بعد از سن 6 سالگی به شب‌ادراری ادامه می‌دهند. در این سن، حدود 10 درصد از کودکان به‌طور مداوم شب‌ادراری دارند. در سن 12 سالگی این کودکان وارد سن نوجوانی می‌شوند اما ممکن است حدود 3 درصد آنها هنوز با این معضل رو به رو باشند. در مورد این کودکان، شب‌ادراری معمولاً به روند بلوغ اتصال مغز و مثانه مرتبط است. اگر کودک شما در سن 6 سالگی یا بیشتر همچنان شب‌ادراری دارد، لازم است با پزشک او مشورت کنید.

خراب کاری در مکان‌های مخفی

اگر ادرار، شورت خیس یا مدفوع را در مکان‌های عجیب و غریب – مثلاً پشت پرده، جعبه اسباب‌بازی یا زیر تخت – مشاهده کردید، ممکن است فرزندتان به شدت تحت فشار باشد تا شما را راضی نگهدارد یا در مورد کثیف کردن خودش خیلی نگران است. در این وضعیت، اطمینان خاطر دادن و راهنمایی بسیار بهتر از سرزنش کردن است. به او یک برنامه کلامی در مورد مواجهه با موقعیت بدهید:
می‌توانید به او بگویید: «وقتی شورتت خیس شد، آن را در سبد رختشویی بگذار و یک شورت خشک از کشوی لباسهایت بردار.» سعی کنید لحن و گویشتان را در زمان این آموزش‌ها کنترل کنید. چرا که کلمات شما باید صرفاً روش بهتر رسیدگی به مشکل را نشان دهند.

علائم عفونت ادراری در بچه‌ها

تکرر ادرار، درد در هنگام ادرار، ادرار کردن به صورت قطره قطره، عدم توانایی در نگهداشتن ادرار، تغییر ظاهر یا بوی ادرار، و تب با علت ناشناخته همگی می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت مثانه باشد.
همچنین ادرار پسر بچه‌ها باید حالت جهشی قوی داشته باشند؛ در غیر این صورت باید مورد آزمایش قرار بگیرند. اگر ریزش ادرار ناگهان به‌طور قطره قطره صورت می‌گیرد، می‌تواند نشانه عفونت باشد.

مقاومت در برابر توالت رفتن

بعضی از بچه‌ها در شروع دوران توالت رفتن ممکن است برای این کار مقاومت کنند. اگر کودکتان استرس یا فشار زیادی برای آموزش رفتن به توالت احساس کند، ممکن است شروع به خودداری از رفتن به توالت کند. این کار می‌تواند به یبوست و عوارض دیگری ختم شود.

در اینجا چند توصیه برای مواجهه با این مشکل آمده است:

  • مدتی آموزش توالت رفتن به بچه را متوقف کنید و یک تا سه ماه بعد دوباره به این کار را امتحان کنید. پس از سپری شدن این دوران از کوچولو بپرسید آیا برای شروع دوباره این تمرینات آماده است یا نه. خودداری یک بازی قدرت است که کودک در آن پیروز خواهد شد. پس وارد این مبارزه نشوید.
  •  اگر کودکتان دچار یبوست شده است، آن را بلافاصله درمان کنید. یبوست می‌تواند هم علت و هم نتیجه خودداری از مدفوع کردن باشد و می‌توان آن را با نرم‌کننده‌های مدفوع، مسهل‌های ملایم، و مقدار فیبر اضافی و میوه درمان کرد. اگر مشکل ظرف یک هفته حل نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
توالت رفتن بچه‌ها و توصیه‌هایی درباره آن
5 (100%) 1 رای

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.