توالت کودک و نکاتی درباره آن

توالت کودک و نکاتی درباره آن

مراحل آموزش کوچولوها برای استفاده از توالت

استفاده از توالت یکی از کارهایی است که بعد از گرفته شدن بچه‌ها از پوشک، دیر یا زود باید به آنها آموزش داده شود. این کار یکی از دستاوردهای بزرگ کوچولوها در دوران کودکی است. اما اگر فکر می‌کنید بچه‌ها بلافاصله بعد از ورود به این دوره، برای رفتن به توالت اقدام می‌کنند، سخت در اشتباه هستید. کوچولوها برای اینکه به توالت رفتن عادت کنند، باید از نظر بیولوژیکی و احساسی آماده شده باشند. این آمادگی ممکن است برای کودکان مختلف متفاوت باشد و هیچ ارتباطی به هوش، شخصیت، یا انگیزه کوچولوها ندارد.

دکتر لارنس کانتر دکترای روان شناسی کودک برای ایجاد آمادگی بچه‌ها برای توالت رفتن، مراحلی را پیشنهاد می‌کند:

به عقیده دکتر کانتر، آماده شدن برای استفاده از توالت کودک شامل کنار هم قرار دادن مجموعه‌ای از مهارت‌های فردی، با ترتیبی معین است. مراحلی مثل شناختن نشانه‌هایی در بدن که نشان می‌دهد کودک به دستشویی رفتن نیاز دارد، در آوردن لباس، کنترل روده و مثانه و شستن دست‌ها بعد از استفاده از توالت.

کوچولوی شما باید حداقل بعضی از این مهارت‌ها را کسب کرده باشد تا آموزش استفاده از توالت کودک را شروع کند. در غیر این‌ صورت هم شما و هم کوچولویتان خیلی زود از این کار ناامید می‌شوید.

در این بخش به سه مرحله‌ای که می‌تواند به کودکتان کمک کند تا موفقیتش در این زمینه را به حداکثر برساند، اشاره‌ کرده‌ایم:

آماده‌سازی

در اولین مرحله لازم است که شما یک توالت کودک تهیه کنید. بسیاری از کودکان اگر در اوایل مرحله آمادگی، به جای توالت از یک لگن مخصوص توالت استفاده کنند، راحت‌تر هستند. این کار ترس کمتری برایشان دارد و به دلیل اینکه می‌توانند پاهایشان را روی زمین بگذارند، احساس امنیت و تعادل بیشتری خواهند داشت.

شاید فکر کنید توالت مخصوص کودک حتما باید درون دستشویی خانه قرار بگیرد اما برای آمادگی و ایجاد ارتباط اولیه بچه با توالت، مجبور نیستید آن را در داخل دستشویی قرار دهید؛ می‌توانید لگن مخصوص را در گوشه‌ای از اتاق بازی کوچولو بگذارید هر چند در ابتدا باید سهولت دسترسی را هم در نظر بگیرید.

در نخستین روزها اجازه دهید بچه توالت را بررسی کند و با آن آشنا شود. به او بگویید این یک توالت خاص و فقط برای خود او تهیه شده است.

یادگیری

چند روز قبل از اینکه کوچولوی شما استفاده از توالت را شروع کند، یک یا دو بار از او بخواهید در حالی که لباس‌هایش را پوشیده و نیازی به استفاده از توالت ندارد، روی لگن مخصوص توالتش بنشیند. اجازه دهید تا هر زمانی که دلش خواست به نشستن ادامه دهد. هدف از این کار ایجاد حس راحتی و آموزش کودک برای استفاده از توالت است.

وقتی کوچولو نشستن روی توالت با لباس را تمرین کرد، از او بخواهید بدون لباس روی آن بنشیند. این کار به او کمک می‌کند با مفهوم درآوردن لباس قبل از رفتن به دستشویی آشنا شود. همچنین باعث می‌شود احساس کند که صندلی وسیله راحتی است.

بعد از آشنایی مقدماتی کوچولو با توالت شخصی‌اش، وقتی کودکتان در پوشک مدفوع کرد، آن را داخل توالت کودک بریزید و از او بخواهید این کار را تماشا کند تا متوجه شود که کاربرد اصلی توالت چیست. به او توضیح دهید که ادرار و مدفوع به اینجا تعلق دارند و به این مسئله توجه داشته باشید که کودکان در این سن این ایده که بعضی چیزها به جاهای خاصی تعلق دارند را یاد می‌گیرند.

ابرای پسران ساده‌تر این است که ابتدا یاد بگیرند در حین نشستن ادرار کنند. اگر کار را در حالت ایستاده شروع کنند، گاهی در برابر نشستن برای مدفوع کردن مقاومت می‌کنند؛ از حالا به شما می‌گوییم بهتر است در این زمینه صبور باشید چون این مسئله خیلی گیج‌کننده است.

تمرین برای نظافت بعد از توالت

برای اینکه بچه مفهموم نظافت بعد از استفاده از دستشویی را یاد بگیرد، هر بار که از روی توالت کودک بلند می‌شود از او بخواهید شستن دست‌هایش با آب و صابون را تمرین کند، حتی اگر هیچ کاری انجام نداده باشد.

انتخاب لباس‌های راحت برای روزهای تمرین

در روزهایی که کوچولو مشغول تمرین توالت رفتن است، کاری کنید که درآوردن لباس برای کودکتان آسان باشد، مثلا لباس، دامن و شلواری که بدون نیاز به باز کردن دکمه پایین کشیده می‌شود را برای او انتخاب کنید. این کار احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد. روش دیگر این است که به او اجازه بدهید چند روز بدون شلوار در خانه بگردد. هر ساعت به او یادآوری کنید که استفاده از توالت کودک را امتحان کند. این کار به او کمک می‌کند یاد بگیرد تا نشانه‌های نیازش به دستشویی رفتن را پیدا کند.

فراموش نکنید که باید تمام کارهایی که برای آموزش توالت رفتن به کودکتان یاد می‌دهید را به سایر کسانی که با بچه در ارتباط هستند مثل پرستار بچه، پدربزرگ و مادربزرگش هم اطلاع بدهید تا به این ترتیب کودک انتظارات و پشتیبانی یکسانی را دریافت کند.

تقویت

در هر مرحله از یادگیری استفاده از توالت، کوچولو را تشویق کنید. یکی از بهترین زمان‌های تشویق، زمانی است که بچه خودش نیازش به استفاده از توالت را اعلام می‌کند.

در این دوران، انتظار اشتباه کردن کوچولویتان را داشته باشید. فقط خودتان را کنترل کنید که عصبانی نشوید.عصبانی شدن شما در طول این مسیر فقط باعث می‌شود روال آموزش طولانی‌تر شود. اگر بچه برای استفاده از توالت مقاومت کرد، کافی است مدتی از این کار دست بکشید و چند روز یا حتی چند هفته بعد دوباره امتحان کنید.

اگر کوچولو موفقیت مقدماتی‌اش را در زمینه استفاده از توالت نشان داد، کم کم برای استفاده از لباس زیر آماده شوید.

بعضی از بچه‌ها با پوشیدن شورت‌های آموزشی بعد از جدایی از پوشک، احساس امنیت بیشتری می‌کنند اما بعضی دیگر بی‌صبرانه منتظر پوشیدن لباس‌های زیری که به لباس‌های بزرگترها شباهت دارد هستند. سعی کنید از واکنش‌های خود او متوجه شوید که دقیقا به چه چیزی احتیاج دارد.

توصیه مهم به شما پدر و مادرها این است که ترس‌های بچه‌ها از بعضی از چیزها مثل صدای سیفون توالت را دست کم نگیرید.

بعضی از بچه‌ها از صدا و حتی کشش فوری سیفون توالت می‌ترسند. اگر کوچولو از سیفون کشیدن ناراحت می‌شود، او را وادار نکنید که در برابر چنین موقعیتی قرار بگیرد و بعد از بیرون رفتن او از توالت این کار را انجام دهید. این ترس معمولاً در عرض چند ماه از بین می‌رود.

مراحل آماده‌سازی، یادگیری و تقویت را رعایت کنید تا ببنید چقدر زود از شر عوض کردن پوشک خلاص می‌شوید!

توالت کودک و نکاتی درباره آن
5 (100%) 1 رای

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.