راهکارهایی برای مقابله با مشکلات خواب بچه‌ها

راهکارهایی برای مقابله با مشکلات خواب بچه‌ها

چرا کوچولوها سخت می‌خوابند؟!

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در رشد کودکان، خواب مناسب آنهاست. به همین دلیل است که یکی از دغدغه‌های پدر و مادرها خواب درست و پر آرامش کوچولوهاست. با این حال بیشتر بچه‌ها برای دیرتر خوابیدن و نرفتن به رختخواب دست به هر کاری می‌زنند و نقشه‌های مختلفی می‌کشند. از طرف دیگر پدر و مادرها دنبال راهکارهایی برای خنثی کردن نقشه‌های مختلف آنها برای نخوابیدن هستند!

 به ‌ندرت پیش می‌آید که کودکی بدون مقاومت و تقلا و بدون اینکه دستور خاصی به او داده شود، به تخت خوابش برود. بعضی اوقات، عوامل دیگری هم پیدا می‌شوند تا کودک خواب مناسبی نداشته باشد. اگر چه بی‌خوابی یا کم‌خوابی و بدخوابی کودکان بسیار دردسرساز است اما خوشبختانه می‌توان آن را ظرف مدت کوتاهی برطرف کرد. کارشناسان پمپرز معتقدند که اگر کودک را به روال مشخصی برای خوابیدن عادت دهید بسیاری از مسائل را پشت سر گذاشته‌اید.

زمان خواباندن کودک را کوتاه کنید

سعی کنید زمان ثابت و مشخصی را برای خواباندن بچه‌ها تعیین و رعایت کنید. یعنی حدود زمان خواب آلود شدن آنها را پیدا کنید و کمی قبل از آن، کودک را به تخت‌‌خوابش بفرستید. زمانی حدود 30 دقیقه پبش از خواب، زمانی ایده‌آل است و باعث می‌شود آنها بدون مقاومت به رختخواب رفته و به‌راحتی به خواب بروند. هنگامی که کودک خوب نخوابد یا خواباندن او تبدیل به کاری وقت‌گیر شود تمام اعضای خانواده را درگیر و خسته خواهد کرد و بچه‌ها به‌جای اینکه با آرام شدن به خواب بروند، برآشفته و کلافه می‌شوند.

ریتم خواب بچه‌ها

نوزادان معمولا رفتارهایی ریتمیک و تکراری برای خوابیدن  از خود نشان می دهند. حتی ممکن است در طول شب از این کار برای خوابیدن مجددشان استفاده کنند. این مسئله بیشتر از همه در سال اول زندگی‌شان رایج است. آنها هر چند دقیقه یکبار تا نیم ساعت یا بیشتر با دست و پایشان ضرباتی را وارد می کنند. در چنین شرایطی نگران نشوید چون این کارها یک نوع بازی برای آنها محسوب می‌شود و دلیلی برای آسیب دیدگی‌شان وجود ندارد.

با این حال برای اینکه خیالتان از این بابت راحت شود، برای ایمنی بیشتر بچه‌ها هنگام خواب به این توصیه ها عمل کنید

  •  فاصله تخت را از دیوار بیشتر کنید.
  •  از محافظ‌های لاستیکی فرش زیر پایه‌های تخت استفاده کنید تا میزان حرکت و سر و صدا را کاهش دهد. همچنین فرشی با ضخامت زیاد زیر تخت قرار دهید.
  •   کناره تخت را تا بالا بکشید و آنها را محکم کنید تا بچه‌ها از تخت نیفتند. همچنین مطمئن شوید کناره‌ها باعث گیر کردن بچه‌ها نشوند. توجه داشته باشید که طول طناب‌ها و یا میله های محافظ نباید بیش از 15 سانتی متر باشد.
  •  تعویض پوشک بچه  قبل از خواب بسیار مهم است. برای سر زدن به کودک  و چک کردن شرایطش ، روی تخت او خم نشوید. این کار شما نه تنها باعث آرامش بیشتر بچه‌ نمی شود بلکه جلب توجه او را کرده و باعث می‌شود روال به خواب رفتن او طولانی شده و یا حتی آاز خواب بیدار شود.
  • فراموش نکنید انتخاب بهترین پوشک  و استفاده از محصولات بهداشتی مناسب برای بچه هم نکته مهمی است که از سوختگی پای کودک جلوگیری کرده و  در خواب آرام او تاثیرگذار است.

کابوس‌ها:

کودکان به محض اینکه حرف زدن را یاد می‌گیرند ، شروع به خواب دیدن می‌کنند. با این حال آنها معمولاً نمی‌توانند خواب‌هایشان را به یاد بیاورند، حتی خواب‌هایی که آنها را ترسانده و بیدارشان کرده باشد. خواب دیدن هر چند یک امر طبیعی برای بچه‌هاست اما اگر متوجه شدید که کودکتان مکرر کابوس می‌بیند، به یک پزشک متخصص یا روان‌شناس کودک مراجعه کنید و برای پیدا کردن منبع استرس دلبندتان از او کمک بگیرید.

اضطراب جدایی در کودکان

دلیل مقاومت بعضی از بچه‌ها برای جدا خوابیدن، استرس جدایی از پدر و مادر است. شما باید برای کودکی که در اثر جدایی دچار استرس شده و یا مدتی طولانی در کنار والدینش خوابیده است، راهکارهای متفاوتی را در نظر بگیرید. مثلا تشکی را روی زمین اتاق خودتان قرار دهید تا او در عین نزدیک بودن به شما، در رخت‌خواب مستقلی بخوابد و به مرور به ازای نزدیکتر شدنش به اتاق خودش به او جایزه بدهید.

کودکانی که وابستگی غیر طبیعی معمولا گرفتار اضطراب جدایی هستند و هم موقع خواب و هم در زمان بیدار شدن با مشکلاتی رو‌به‌رو هستند. بعضی از آنها پس از بیدار شدن به زمان طولانی‌تری نسبت به سایر بچه‌ها برای تشخیص زمان و مکان نیاز دارند. با این حال کودکانی که وابستگی ایمن به مادر دارند ترس از دست دادن والدین را ندارند و راحت‌تر می‌خوابند.

راهکارهایی برای مقابله با مشکلات خواب بچه‌ها
اگر مفید بود امتیاز دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.