نکاتی در مورد دندان درآوردن بچه‌ها

نکاتی در مورد دندان درآوردن بچه‌ها

مرواریدهای درخشان!

روند رشد بچه‌ها و مرور خاطرات کودکی آنها یکی از شیرین‌ترین اتفاقات بچه‌داری برای پدر و مادرهاست. یکی از جذاب‌ترین اتفاقات دوره رشد کوچولو‌ها، دندان درآوردن آنهاست که این اتفاق در حدود ۳ تا ۱۲ ماهگی بچه‌ها  پدر و مادرشان را شگفت‌ زده می‌‌کند.

شاید برایتان جالب باشد که تعداد بسیار کمی از بچه‌ها با دندان‌هایی درآمده به دنیا می‌آیند که البته این مسئله حدودا در هر ۲۰۰۰ کودک برای یک نفر اتفاق می‌افتد.

در این مطلب به نکاتی درباره دندان درآوردن بچه‌ها اشاره کرده‌ایم:

نشانه‌های دندان درآوردن بچه‌ها

دندان درآوردن بعضی از بچه‌ها بدون بروز نشانه‌ خاصی اتفاق می‌افتد با این حال تعداد بیشتری از آنها با علائم خاصی به پدر و مادرشان نشان می‌دهند که دندان‌ها در راه هستند! یکی از مهمترین نشانه‌های دندان درآوردن، سرازیر شدن دائمی آب دهان و ورم لثه‌های کوچولوهاست. در موارد سخت‌تر ممکن است بچه پیش از نمایان شدن دندان‌ کمی تب کند.

دندان‌ها چه زمانی خودشان را نشان می‌دهند؟

درست مانند بیشتر جنبه های رشد کودک، برنامه زمانی دندان در آوردن هر کودکی با دیگری متفاوت است. به عنوان یک قاعده کلی، زمانی که کودک شما شروع به دندان در آوردن می کند، هر شش ماه 4 دندان در دهانش جوانه می‌زند. این دندا‌ن‌ها به عنوان دندان اولیه یا دندان شیری شناخته می‌شوند و به مرور زمان  وقتی کودک شما در سنین 6 تا 12 سالگی قرار دارد، با دندان‌های دائمی بزرگسالی جایگزین می‌شوند.

اولین دندان‌های کودک شما به احتمال زیاد بین 4 تا 7 ماهگی پیدا می‌شوند، و دندان‌های جلویی فک پایین (دندان‌های پیشین میانی) پیش از سایرین جوانه می‌زنند. همین دندان‌ها در فک بالا معمولا به دنبال آنها پیدا می‌شوند.

ترتیب درآمدن دندان‌ها

دندان‌ها کم و بیش بصورت جفت در می‌آیند و دندان‌های کناری فک بالا و پایین در ماه‌های 9 تا 16 ظاهر می‌شوند. پشت سر آنها هم دندان‌های نیش تا پیش از دو سالگی کودک می‌رویند. آخرین دندان‌هایی که در می‌آیند، دندان‌های آسیاب هستند که معمولا تا پیش از تولد سه سالگی نوپا در نمی‌آیند این یک واقعیت است که دخترها کمی زودتر از پسرها دندان درمی‌آورند با این حال اکثر بچه‌ها چه دختر و چه پسر، تا 3 سالگی یک سری کامل شامل 20 دندان در می‌آورند. مسئله مهم درباره دندان درآوردن بچه‌ها این است که زمان دندان درآوردن هیچ کودکی را با دیگری مقایسه نکنید و در صورتیکه کودک دوست شما زودتر از کوچولوی شما دندان در آورد نگران نشوید.

رابطه دندان در آوردن با اسهال و تب

بر اساس نظر دکتر توماس دیوویت، متخصص کودکان، ممکن است دندان درآوردن بچه‌ها با اسهال، تب و عرق سوز شدن همراه باشد هر چند این مسئله در همه بچه‌‌‌ها ثابت نیست. در صورتیکه کودک شما همزمان با دندان در آوردن اسهال دارد، مراقب کم شدن آب بدنش باشید و اگر تب بالا داشت و  در مدفوعش خون یا چرک مشاهده کردید هر چه سریع‌تر به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

نکاتی در مورد دندان درآوردن بچه‌ها
1.5 (30%) 2 رایs

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.