عرق سوز بچه‌ها و راه‌هایی برای درمان آن

عرق سوز بچه‌ها و راه‌هایی برای درمان آن

جوش‌های مزاحم

یکی از اولین چیزهایی که در اولین روزهای ورودتان به دنیای مادرانه توجهتان را جلب می‌کند، لطافت بیش از حد پوست کوچولوی شماست. پس طبیعی است که چنین لطافتی نیازمند مراقبت و توجه زیادی است. عرق سوز ناشی از پوشک یکی از رایج‌ترین مسائلی است که پوست لطیف کوچولوها را تهدید می‌کند. ما در این مطلب سعی کرده‌ایم راهکارهایی برای مقابله با این عارضه و راه‌حل‌هایی برای درمان آن به شما ارائه کنیم:

دلایل اهمیت مراقبت از پوست کوچولوها

همان‌طور که پیش از این گفتیم، مراقبت از پوست کوچولوها اهمیت و حساسیت بالایی دارد. شاید بپرسید دلیل این اهمیت چیست؟! ما پاسخ این سوال شما را با این جمله می‌دهیم که پوست لطیف کوچولوها وظایف سنگینی دارد و دلیل این اهمیت به وظیفه سنگین آن برمی‌گردد. پوست به بچه، امکان حس کردن و آموختن درباره دنیای اطرافش را می‌دهد، به شما امکان می‌دهد از طریق حس لامسه با او ارتباط برقرار کنید، و همچنین از او در برابر محیط اطراف محافظت می‌کند. همین دلایل کافی است تا به اهمیت مراقبت از پوست بچه‌ها پی ببریم.

عرق سوز چیست؟

همان‌طور که بزرگ‌ترها در فصل گرما با مشکلی به نام «عرق سوز شدن» مواجه می‌شوند، کوچولوها هم با چنین معضلی رو به رو هستند. با این حال باید بدانید  که عرق سوز شدن مسئله رایجی بین کوچولوهای پوشکی است و بیشتر از نیمی از کودکان بین سنین چهار تا 15 ماهگی حداقل یک‌بار در هر دو ماه دچار جوش پوشک می‌شوند. اما نگران نباشید، این مسئله‌ای رایج است و موارد خفیف عرق سوز تا 3 تا 4 روز با مراقبت بیشتر درمان می‌شوند.

 • چطور از عرق سوز شدن بچه‌ها پیشگیری کنیم؟
 • برای جلوگیری از عرق سوز شدن بچه‌ها، پوشک را به طور منظم و در زمان‌بندی درست عوض کنید. این مسئله ارتباطی به نوع پوشکی که برای مصرف کوچولویتان انتخاب کرده‌اید ندارد و حتی اگر از بهترین پوشک‌ استفاده می‌کنید باز هم از زمان بندی دقیق تعویض پوشک غافل نشوید.
 •  پوشکی را انتخاب کنید که مثل پوشک‌های «پریمیوم کر پمپرز» نشانگر رطوبت داشته باشد و بتواند مدفوع آبکی را جذب کند. این مدل از پوشک‌های پمپرز، فوق‌العاده نرم است و به حفاظت و خشک نگهداشتن پوست کودک کمک می‌کند.

چطور عرق سوز را درمان کنیم؟

هر چند که توجه به نکات ایمنی در استفاده از پوشک‌ تا حد زیادی از عرق سوز شدن پیشگیری می‌کند اما همان‌طور که پیش از این هم گفتیم، جوش پوشک مسئله رایجی بین بچه‌هاست و با وجود پیشگیری‌ها ممکن است باز هم این اتفاق برای کوچولوها پیش بیاید. اما نگران نباشید ما به شما توصیه‌هایی برای درمان هر چه سریع‌تر این عارضه داریم:

 •  پوست را با استفاده از پوشکی نرم، جاذب، و با کیفیتی بالا که رطوبت را در خود نگه میدارد، خشک نگه دارید.
 • پوشک را به محض خیس یا کثیف شدن عوض کنید تا از نفوذ رطوبت به پوست جلوگیری کنید.
 • مطمئن شوید که پوشک را خیلی محکم نبسته باشید. در این دوران، چسب‌های پوشک‌ را با فاصله بیشتری روی کمربند رنگی بچسبانید تا هوا بین پوشک و پوست کوچولو در جریان باشد.
 •  چند بار در روز، قسمت‌هایی از پوست کوچولو که زیر پوشک قرار می‌گیرد را به آرامی با آب و حوله‌ای نرم، یا با استفاده از دستمال‌های مرطوب مخصوص پوست‌های حساس پمپرز، تمیز کنید.
 •  با ضربات ملایم پوست کودک را خشک کنید و توجه داشته باشید که با پارچه‌های ضخیم و زبر روی پوست بچه‌ها نکشید. بهتر است که اجازه بدهید تا پوست در مجاورت هوا کاملاً خشک شود.
 •  لایه‌ای نازک از پماد یا کرم محافظت کننده حاوی اکسید روی یا وازلین روی پوست کودک بمالید.

در این موارد با پزشک خود مشورت کنید:

 • اگر جوش‌های عرق سوز متورم، دردناک، تاول‌زده یا همراه خونریزی بود.
 • اگر ظاهر جوش‌‌ها غیرطبیعی بود و حالتی غیر از ظاهر جوش‌های عرق سوز داشت.
 • زمانی که اثری از بهبود شرایط پوست بعد از چند روز مراقبت ندیدید.
عرق سوز بچه‌ها و راه‌هایی برای درمان آن
4 (80%) 5 رایs

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.