راهنمای سریع درمان عرق سوز کوچولوها

راهنمای سریع درمان عرق سوز کوچولوها

با عارضه‌های پوستی‌ ناشی از پوشک خداحافظی کنید

به طور معمول عوارض پوستی و عرق سوز شدن ناشی از استفاده از پوشک برای  25 درصد کودکان شایع است. با این حال استفاده از پوشک‌های باکیفیت که بتوانند رطوبت را برای مدت طولانی از پوست کوچولوها دور نگه دارند می‌تواند به پیشگیری از این اتفاق ناخوشایند کمک کند.

اگر به دنبال راهکارهایی برای پیشگیری و درمان حساسیت‌های پوستی و عرق سوز ناشی از پوشک هستید، راهنمای زیر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

نشانه‌های عرق سوز

حساسیت‌های پوستی و عرق سوزهای پوشکی معمولا خودشان را به صورت قرمزی و ناهمواری در قسمت‌های پایینی شکم، کشاله‌های ران و نواحی تناسلی، که در ارتباط مستقیم با پوشک خیس یا کثیف نشان می‌دهد. این مدل از عوارض پوستی معمولا خطرناک نیستند و طی سه تا چهار روز با مراقبت مناسب از بین می‌روند.

عوامل بروز عرق سوز پوشکی

حساسیت‌های پوستی و عرق‌سوزهای ناشی از استفاده پوشک معمولا به دلایل زیر ایجاد می‌شوند:

 1. نگه داشتن پوشک خیس روی پوست برای مدت طولانی یکی از مهم‌ترین عوامل عرق سوز است. رطوبت باعث می‌شود پوست بیشتر در معرض ساییدگی قرار بگیرد. همچنین باقی ماندن طولانی مدت ادرار داخل پوشک  باعث ایجاد مواد شیمیایی می‌شود که سبب تحریک بیشتر پوست می‌شود.
 2. نگه داشتن پوشک آغشته به مدفوع روی پوست به مدت طولانی هم عوارض خطرناکی را به دنبال دارد. ترکیبات گوارشی درون مدفوع با حمله به پوست، احتمال بروز عارضه‌های پوستی را بالا می‌برند.
 3. متخصصان اثبات کرده‌اند که احتمال بروز حساسیت‌ها و عرق‌سوزهای پوشکی در نوزادان و کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند بیشتر است.

چه زمانی احتمال بروز عوارض پوستی پوشکی بیشتر است؟

عوارض پوستی مربوط به پوشک در موارد زیر بیشتر بروز می‌کنند:

 • در میان کودکان هشت تا ده ماهه
 • در صورتیکه کودکان تمیز و خشک نگه داشته نشوند.
 • زمانی که کودکان اسهال هستند
 • زمانی که کودک شروع به خوردن غذای جامد می‌کند ( احتمالا به دلیل تغییر در روند هضم به خاطر تنوع جدید غذا)
 • زمانی که کودک آنتی بیوتیک مصرف می‌کند ( بدلیل آنکه این داروها تشدید کننده ی رشد ارگان‌های قارچی‌ای هستند که می‌توانند عاملی برای بروز عفونت‌های پوستی شوند.)

راه‌هایی برای پیشگیری از عرق سوز شدن

برای کاستن از ریسک ابتلای کوچولوها به عارضه‌های پوستی، به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 1. در اولین فرصت بعد از کار کردن شکم کودک، پوشک را عوض کنید. بعد از هر بار دفع سیستم گوارشی کودک، نواحی قرار گرفته زیر پوشک را با دستمال نرم و آب تمیز کنید. از استفاده ی دستمال‌های مرطوبی که سبب ایجاد حساسیت بیشتر در پوست می شوند اجتناب کنید.
 2. برای جلوگیری از تماس رطوبت با پوست کوچولوها، پوشک‌ها را در فواصل زمانی سریع‌تر عوض کنید.
 3. هر چند ساعت یک بار باسن، شکم و پاهای کودک را در معرض هوا قرار دهید. همچنین پوشک‌هایی را انتخاب کنید که از لایه‌های قابل تنفس ساخته شده باشند. پوشک‌های Baby Dry پمپرز مجهز به لایه‌ای با قابلیت تنفس هستند که امکان جریان هوا به بیرون از پوشک و خروج بخارهای ناشی از رطوبت به بیرون از پوشک را ممکن می‌کند.

عوارض پوستی و عرق سوزهای ناشی از پوشک به طور طبیعی باید طی 48 الی 72 ساعت بهبود پیدا کنند. در غیر این صورت لازم است، با متخصص کودک خود در این زمینه مشورت کنید.

راهنمای سریع درمان عرق سوز کوچولوها
اگر مفید بود امتیاز دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.