رژیم غذایی دوران بارداری و نکاتی درباره آن

رژیم غذایی دوران بارداری و نکاتی درباره آن

آهن و کلسیم را جدی بگیرید

رژیم غذایی دوران بارداری، مسئله مهمی است که باید توجه ویژه‌ای به‌ آن شود. در این دوران پزشکان مصرف مواد معدنی و ویتامین‌های پیش از زایمان را برای مادران باردار تجویز می‌کنند با این حال میزان مصرف این ویتامین‌ها با توجه به شرایط بدنی هر مادری ممکن است متفاوت باشد.

در بین انواع مواد مورد نیاز بدن شما در دوران بارداری، کلسیم و آهن از اهمیت بیشتری برخوردارند و معمولا پزشکان تاکید بیشتری روی مصرف این مواد دارند.

مقدارکلسیم مورد نیاز در دوران بارداری

کلسیم در عین آنکه یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده استخوان‌ها و دندان‌‌ها کوچولوی شماست، به استحکام استخوان‌های خود شما هم کمک می‌کند.

خانم‌های باردار کمتر از 19 سال بصورت روزانه به  1300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند اما در سنین 19 سال به بالا این میزان به 1000 میلی گرم در طول روز می‌رسد.

هریک از وعده‌هایی که در زیر به آنها اشاره شده معادل یک واحد کلسیم (300 میلی گرم) هستند. بنابراین سعی کنید در دوران بارداری، هر روز چهار واحد از آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

  • 200 میلی لیتر شیر یا ماست
  • 40 گرم پنیر با بافت سخت
  • 40 تا 50 گرم پنیر خامه‌ای یا نرم
  • 225 گرم سبزیجات تازه سبز رنگ پخته شده

مقدار آهن مورد نیاز در دوران بارداری

آهن به ساخت سلول‌های خونی و پیشگیری از کم خونی کمک می‌کند. در دوران بارداری شما روزانه به 27 میلی گرم آهن نیاز دارید  که معمولا این میزان آهن در ترکیب ویتامین‌هایی که شما در دوران بارداری مصرف می‌کنید وجود دارد.

از آنجا که معمولا میزان کافی آهن در دوران بارداری، صرفا از طریق مواد غذایی جذب نمی‌شود، بیشتر خانم‌ها نیاز دارند مکمل‌های آهن را به صورت قرص مصرف کنند. به منظور بالا بردن میزان جذب آهن خود، به شما پیشنهاد می‌کنیم، مصرف حداقل 4 وعده از غذاهای زیر را در رژیم غذایی دوران بارداری خود قرار دهید:

  • 75 گرم میوه های خشک، مانند زردآلو، کشمش و آلو
  • 150 گرم حبوبات مثل لوبیا، نخودفرنگی یا عدس پخته شده
  • 50 گرم سبزیجات با رنگ سبز تیره
  • یک برش از نان غلات کامل یا 28 گرم غلات در وعده صبحانه
  • 56 گرم بادام یا گردو
  • 56 گرم گوشت قرمز
رژیم غذایی دوران بارداری و نکاتی درباره آن
5 (100%) 1 رای

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.