رشد نوزاد از تولد تا سه ماهگی

رشد نوزاد از تولد تا سه ماهگی

 فرشته کوچکتان را بشناسید

اگر تازه صاحب فرزند شدهاید باید بگوییم، به دنیای پدر و مادرها خوش آمدید. در حال حاضر کوچولوی شما بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید ضعیف است و به کمک شما احتیاج دارد. با این حال نوزاد کوچک شما با تمام ضعفش توانایی این را دارد که با کدها و نشانههایی که از خودش نشان میدهد، شما را تبدیل به پدر و مادر فوقالعادهای کند. از آنجایی که فرزند شما از زمان تولد تا سه ماهگی، نوزاد محسوب میشود لازم است با مراحل رشد نوزاد در این دوره از زندگیاش آشنا شوید.

نیازهای اصلی نوزاد شما بعد از تولد

اصلیترین نیازهای کودک شما در دوره نوزادی تغذیه، خواب و آرامش داشتن است. در این دوران بچهها یاد میگیرند که دنیا محل قابل اعتمادی برای برای برآورده کردن نیازهایشان است. بهتر است که بچهها از همین دوران درست مثل بزرگترها الگوی مناسبی برای خوابیدن و غذا خوردنشان داشته باشند. هر چند که بچهها در این دوران در طول 24 ساعت روز بارها و بارها شیر میخورند و نیازمند سیر شدن از طرف والدینشان هستند. شاید در نخستین روزهای ورودتان به دنیای پدر و مادرها خیلی از اتفاقات متعجبتان کند با این حال مطمئن باشید شما از پس رفع نیازهای فرزندتان به راحتی برخواهید آمد.

در این دوران درخواستهای کودک شما کم کم تغییرمیکند. پس برای کمک به او و رفع نیازهایش وقت صرف کنید و با یکدیگر بیشتر آشنا شوید.

نوزادان در ماههای اول تولدشان هنوز نمیتوانند بازی کنند اما مهمترین بازی و تفریح آنها در این دوره، کشف محیط اطرافشان با چشمها، گوشها و تک تک اعضای بدنشان است.

اگر فکر میکنید حرف زدن با نوزادان فایدهای ندارد سخت در اشتباهید. آنها از زمانی که در رحم مادر بودهاند صدای شما را میشناسند. بنابراین پس از تولد با شنیدن صدای پدر و مادرشان احساس آرامش میکنند. پس برای حرف زدن با فرزندتان وقت بگذارید و زمانی که آغوشتان است با او صحبت کنید.

نوزادان، افراد و اشیا با فاصلهای حدود 8 تا 10 سانتی متر که چیزی حدود فاصله  بازو تا صورتشان است را به خوبی میبینند. پس وقتی که بلندشان کردهاید به آنها نگاه کنید،با آنها صحبت کنید و برایشان آواز بخوانید تا خوب به چهره شما خیره شوند و تا زمانی که نوازششان میکنید شما را تماشا کنند.

بهتر است نوزادان را طاق باز بخوابانید و آنها را خیلی نپوشانید. همچنین چیز زیادی روی آنها نندازید و اتاقشان را بیش از حد گرم نکنید. توصیه ما به شما این است که پتوها وملافههای کرکی را از اتاق نوزادان خارج کنید.

فراموش نکنید اگر فکر میکنید مشغلهزیادتان باعث میشود کمتر برای فرزندتان وقت بگذارید حتما برای انجام کارهای خانهتان از کسی کمک بگیرید و وقت بیشتر صرف دلبندتان کنید.

سه هفتگی نوزاد شما

شما باید در سه هفتگی نوزادتان به الگوی مناسبی از ریتم خواب و غذا خوردن او رسیده باشید و خودتان تا حد زیادی نیازهای نوزادتان را پیش بینی کنید.

نکاتی در مورد سه هفتگی فرزندتان:

 • بیدار ماندن نوزاد بیش از یک ساعت میتواند یک هشدار برای شما باشد.
 • در این دوره فرشته کوچکتان شما را به خوبی شناخته و متوجه میشوید که در زمان صحبت کردنتان،شما را تماشا میکند. پس سر و صدای کوچکی ایجاد کنید تا متوجه شوید آنها چقدر هیجان زده میشوند. اتفاقا این کار آغاز زبان باز کردن بچههاست. پس در زمانی که او در حال ادای آواست، در زمانی که سکوت میکند، با مکالمات کوتاه جواب او را بدهید.
 • وقتی سیستم عصبی فرزند شما کامل میشود، نوزاد به بلوغی در این دوره از زندگیاش میرسد و دنیا برای او تبدیل به محل جذابتری میشود. او حالا در موقعیتی است که دوست دارد خودش دنیا را تجربه کند و اطرافش را بشناسد. در این دوره آنها سرشان را بیشتر از قبل کنترل می‌‌کنند و نمیخواهند مثل قبل شکننده به نظر برسند. با این حال زمانی که بلندشان میکنید نیاز به حمایت دستان شما به عنوان تکیهگاه گردنشان دارند. نوزاد در این دوره مقاومت بیشتری در قسمت بالای بدنش دارد. او حالا و در زمانی که با گرفتن کمرش بلند میکنید، میتواند سرش را بالا بگیرد.
 • کوچولوها در زمانی که دستشان را جلوی صورتشان تکان میدهند، دستان کوچکشان را با دقت تماشا میکنند. هر چند که کنترل دقیقی روی دستانشان ندارد و آنها را بیهدف تکان میدهند. نوزادان کنترل خوبی با چشمهایشان دارند و با نگاه تیز بین و دقیقشان میتوانند اشیا اطراف خودشان را بشناسند.

کوچولوی دو ماهه شما

نوزاد شما در دو ماهگی همچنان کارهای جذاب و پیشبینی نشدهای انجام میدهد که باعث تعجبتان میشود اما حالا عادات غذایی و ساعات خواب او قابل پیش بینی است و شما میتوانید با روال ثابتی برای آنها برنامه زمانی مشخصی در نظر بگیرید.

در این دوره سنی فسقلی شما تمام کارهای طبیعی مربوط به یک نوزاد دو ماهه را انجام میدهد با این حال با اجرای متفاوت این کارهای مشترک از تیپ شخصیتی منحصر به فردش رونمایی میکند!

درست است که بچهها در این سن قدرت تکلم ندارند اما با رفتارشان با شما حرف میزنند. رضایتشان را با لبخند و ذوقشان برای در آغوش گرفته شدن را با تکان دادن سریع خودشان نشان میدهند.

نکاتی در مورد نوزاد دو ماهه شما:

 • بچهها در این دوره به خوبی پدر و مادرشان را میشناسند و در حضور والدینشان آرامتر از زمانی هستند که غریبهها در اطرافشان حضور دارند. آنها همچنین افراد مختلف را شناسایی کنند و از کشف جذابیتهای اطرافشان نهایت لذت را میبرند. آنها این کار را قبل و بعد از شیر خوردنشان با دقت بیشتری انجام میدهند.
 • نوزاد در زمانی که شما او را ثابت نگه داشتهاید میتواند سرش را بهتر کنترل کند. زمانی که کوچولو را روی شانههایتان مینشانید یا او را از زیر بغلش نگه می دارید سرش را نگه میدارد و وقتی که به صورت دمر روی شکمش خوابیدهدستانش را به سمت بالا هل میدهد تا خودش را بالا بکشد. اینها نشانههایی از تکامول جسمانی او هستند
 • در این دوره سنی،‌ حتما به این نکته توجه داشته باشید که وقتی کوچولوها زمان زیادی به صورت دمر خوابیدهاند سرحال باشند و بتوانند سرشان را نگه دارند چرا که در صورت خوابآلودگی ممکن است قدرت گردنشان کم شده و آسیب ببینند.
 • نوزاد در این دوره به طور تصادفی در حالی که دمر خوابیده ناگهان غلت میزند.
 • نوزاد دو ماهه دستهایش را بهم قلاب کرده و با آنها بازی میکند. در این دوره اسباب بازیها به بخش مهمی از زندگی بچهها تبدیل میشوند.
 • این دوره گریه و بهانهگیری نوزاد در طول روز بیشتر میشود که این مسئله میتواند برای پدر و مادر استرسزا باشد. در این شرایط بهتر است از همسریا کسی که به او اعتماد دارید کمک بگیرید. بهتر است در این دوره سنی بچهها را با کریر حمل کنید. در زمانهایی که نوزاد بهانهگیری نمیکند این کار میتواند گریه او را کاهش دهد.
 • حالا زمان آن رسیده که بچهها با چشمهایشان رنگ واقعی اشیا ببینند. فرزند شما تا دو ماهگی به شکل محسوسی تپل میشود و حتی ممکن است غبغب دربیاورد و ران پایش چاق شود. اینها علائمی از سلامت فرزند شماست.

بعد از پایان دو ماهگی، زمان چکاپ کلی نوزاد شما فرا میرسد. بنابراین آماده باشید که با مراجعه به پزشک معالج نوزادتان خیالتان را بابت سلامت کوچولویتان راحت کنید.

رشد نوزاد از تولد تا سه ماهگی
1.3 (26.67%) 3 رایs

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.