بازی‌هایی برای تقویت حواس پنجگانه

بازی‌هایی برای تقویت حواس پنجگانه

با کوچولوها بازی کنید

همه بچه‌ها عاشق بازی کردن هستند و جالب اینکه علاقه به بازی سن خاصی در بین بچه‌ها ندارد. حتی نوزادان هم از بازی کردن لذت می‌برند و بازی به رشد روانی آنها کمک می‌کند.
با این حال باید بدانید چه بازی‌هایی مناسب بچه‌ها هستند و هر بازی به رشد کدام حس از حواس پنج گانه آنها کمک می‌کند. ما در این مطلب به بازی‌های مختلف برای تقویت حواس مختلف بچه‌ها اشاره کرده‌ایم.

بازی‌هایی برای تقویت حس بینایی

نوزادان در اولین ماه‌های تولدشان می‌توانند اجسام تا فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متری مقابل صورتشان را به طور واضح ببینند. به همین دلیل زمانی که اسباب‌بازی‌ها و وسایل رنگی را در این فاصله مقابل آنها تکان می‌دهید، کوچولوها حسابی از این کار لذت می‌برند. جالب اینکه این بازی ساده تاثیر ویژه‌ای در تقویت قوه بینایی نوزادان دارد. کوچولوها از حدود ۴ هفتگی تمرکز کردن روی اجسام را یاد می‌گیرند و از چند هفته بعد هم می‌توانند حرکت اجسام را با چشمانشان دنبال کنند. آنها از سه ماهگی تلاش می‌کنند تا وسایلی که در مقابلشان تکان می‌دهید را با دستانشان بگیرند.
همزمان با رشد کوچولو از سه ماهگی به بعد، بازی‌ها “دالی موشه” و بازی‌های مشارکتی دیگر مثل “دارم میام بگیرمت” را با او انجام دهید تا شاهد ذوق و قهقه‌های از ته دلش باشید. کوچولوها عاشق این بازی‌ها هستند و هیچ‌ وقت از تکرار آنها خسته نمی‌شوند.

بازی‌هایی برای تقویت حس لامسه

بچه‌ها با هر خلق و خو و خصوصیات اخلاقی که باشند، از نزدیک شدن به پدر و مادرشان لذت می‌برند. تماس فیزیکی پوست با پوست کودک با پدر و مادرش، احساس امنیت و آرامش را از به نوزاد القا می‌کند.
این نوع از تماس در رشد سالم کودک بسیار اهمیت دارد. پوست کوچولوها فوق العاده حساس است، پس در تماس با پوست آنها باید احتیاط کنید. شما برای ایجاد این ارتباط می‌توانید به عنوان قسمتی روتین معمول در زمان حمام و زمان خواب، با ملایمت دست ها و پاهای فسقلی را ماساژ دهید. این کار به شدت به آرام گرفتن آنها در پایان روز کمک می‌‌کند.
یکی از بازی‌های لذت بخش برای بچه‌ها این است که جسم پارچه‌ای نرمی به آنها بدهید تا با دستانشان آنها را لمس و بازی کنند. البته باید مطمئن باشید شی تیز نباشد، تمیز بوده و آنقدر بزرگ باشد که کوچولو نتواند آن را قورت دهد. بعضی از اشیا محبوب کوچولوها عبارتند از : روسری، اسفنج ها، پارچه های ابریشمی، بند ها، حوله ها، صفحه ها و حتی مقوا.

بازی‌هایی برای تقویت حس شنوایی

نوزادان ممکن است نتوانند فواصل دور را ببیند، اما از همان ابتدا، قدرت شنوایی آنها بسیار بالا است. کوچولوها در طول چند ماه پس از تولد، به اکثر صداها واکنش نشان می‌دهند بنابراین بهتر است مادرها در طول روز برای آنها لالایی و آواز بخوانند. کودکان تن صدای بالا را ترجیح می‌دهند و این تن به آنها در یادگیری زبان کمک می‌کند. پس از استفاده از زبان کودکانه در داستان‌گویی و آواز خواندن برای آنها نترسید.
متخصصان و روان‌شناسان کودک معتقدند هیچوقت برای شروع کتاب‌خوانی برای کودکتان زود نیست. پس بهتر است بخشی از برنامه روتین روزانه‌تان را به کتاب خواندن برای کوچولوها اختصاص دهید. یکی از راه‌های مفرح برای شما استفاده از کتاب‌های عکس‌دار بدون متن است که روی آن تصاویر را با انگشت به کوچولو نشان دهید، صدای حیوانات را در‌ آورده و داستان بسازید. کودکان عاشق تکرار هستند، پس از تکرار خسته نشوید. همین‌طور که آنها بزرگتر می‌شوند به این کار ادامه داده و به مرور زمان، مکالمات کاملی در مورد تصاویر پیدا کنید. به مرور می‌بینید که بچه‌ها در مورد داستان‌ها از شما سوال می‌پرسند.

بازی‌هایی برای تقویت حواس پنجگانه
5 (100%) 1 رای

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.