خواباندن بچه‌ها و پاسخ به سوالاتی در مورد آن

خواباندن بچه‌ها و پاسخ به سوالاتی در مورد آن

چه جوری کوچولومو راحت‌تر بخوابونم؟!

خواباندن بچه‌ها مسئله مهمی برای همه  پدر و مادرهاست. به طور کلی خواب به اندازه و با کیفیت یکی از مهم‌ترین عوامل در سلامت جسمی و روحی هر فردی است. این مسئله برای نوزادان اهمیت بیشتری دارد که پدرها و مادرها باید به آن توجه ویژه نشان دهند.

با این حال خیلی از والدین اطلاعات کمی درباره خواب دلبندشان دارند و درست نمی‌دانند که یک نوزاد به چند ساعت خواب در طول شبانه‌ روز نیاز دارد. این که نوزاد باید چه موقع بخوابد و چه زمانی برای کشف دنیای اطرافش آزاد و بیدار باشد از جمله نکاتی هستند که معمولا پدر و مادرها باید در زمینه خواباندن بچه‌ها مورد توجه قرار دهند.

کارشناسان پمپرز در این مطلب سعی دارند تا شما پدر و مادرهای دلسوز را با بعضی از این عقاید درست و غلط در مورد خواب کوچولوها آشنا کنند.

کوچولوی من به چقدر خوابیدن در طول روز نیاز دارد؟

نوزاد تازه متولد شده به 16 تا 17 ساعت خواب و کودک 3 ساله به 12 ساعت خواب نیاز دارد. هر چه سن کودک بالاتر رود، میزان نیاز او به خواب کمتر می‌شود. مثلا یک کودک 6 ساله به 10 ساعت و یک کودک 12 ساله به 9 ساعت خواب نیاز دارد. با این حال باز هم همه ‌چیز به خود کودک بستگی دارد.

نشانه‌های کم‌خوابی و بدخوابی چه چیزهایی هستند؟

خیلی از پدر و مادرها تصور می‌کنند که نشانه‌ کم‌ خوابی یا بد خوابی در کودکان کبودی و سیاهی زیر چشم است. این یک فرض اشتباه است. از جمله نشانه‌ های کم‌ خوابی کوچولوها، بد بیدار شدن صبحگاهی، خستگی در طول روز، بیداری‌‌های مداوم شبانه و بهانه‌گیری، خمیازه کشیدن، مالیدن چشم و گریه بی‌ دلیل است.

ساعت مشخص برای خواباندن کوچولوها

بعضی از مامان‌ها فکر می‌کنند که جنگیدن با بچه‌ها برای خوابیدنشان در ساعات مقرر کاری اشتباه و بی فایده است. در حالی که خواباندن بچه‌ها سر یک ساعت مقرر به آن ها کمک می کند تا خوابی خوب  داشته و از بروز اختلال در ریتم خواب و داشتن خواب سبک پیشگیری می کند. .

با سیکل‌های بیداری کوتاه مدت بچه‌ها چه کنیم؟

خواب بچه‌ها از سیکل ‌های گوناگون و بیداری‌های کوتاه‌ مدت بین هر سیکل تشکیل شده است.

بعضی از این بیداری ‌ها با گریه همراه است. در صورتی که والدین با هر بار بیدار شدن کودک به سمت او بروند و سعی در خواباندن او داشته باشند، کودک به این کار عادت می‌‌کند و بدون آمدن آن‌ها مجددا نمی‌خوابد. تنها در صورتی که کودک به گریه افتاد و گریه او قطع نشد، لازم است برای اطمینان حاصل کردن از این که مشکلی پیش نیامده به او سر بزنید. حتی در این حالت هم نباید او را بغل کنید و از تخت بیرون بیاورید.

آیا خروپف کردن بچه‌ها طبیعی است؟

در صورتی که کودک سرماخورده باشد، خروپف طبیعی است اما اگر خروپف بدون دلیل بود، ممکن است لوزه‌ های کودک خیلی بزرگ باشد و در این حالت باید با پزشک مشورت کرد.

زمان طبیعی خواب نیمروزی چقدر است؟

خیلی از پدر و مادرها تصور می‌کنند که زمان خواب نیمروزی بچه‌ها باید حداکثر 30 دقیقه باشد که تصور اشتباهی است.

مدت زمان خواب نیمروزی در کودکان مختلف متفاوت است و به نیازهای کودک بستگی دارد. در کل خواب نیمروزی نباید خیلی طولانی و بیش از نصف روز باشد.

دمای مناسب اتاق بچه‌ها چقدر است؟

بهترین و مناسبترین دمای اتاق بچهها ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌‌گراد است و بهتر است کودک علاوه بر لباسهای زیر یک لباس بیشتر هم داشته باشد.

این دما برای روزهای سرد زمستان است که یک وسیله گرمایی در خانه روشن است. در تابستان بهتر است دمای اتاق کودک ۲۳ تا ۲۵ درجه باشد. به‌ خاطر داشته باشید که هنگام خواب باید لباسهای سبک و راحت به تن دلبندتان بپوشانید و از لباس های زیاد و  خیلی گرم دوری کنید.

خواباندن بچه‌ها و پاسخ به سوالاتی در مورد آن
اگر مفید بود امتیاز دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت ایرانی برند «پمپرز»، با هدف رشد سالم و شاد بچه‌ها فعالیت می‌کند. این وب سایت در بخش‌های مختلفی مثل بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره پمپرز، نکات، توصیه‌ها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها می‌گذارد. همچنین وب سایت ایرانی پمپرز، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگی‌های مختلف پوشک‌های پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب و مراکز مورد تایید فروش پوشک‌های پمپرزهای اصل آلمان است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.