مدفوع بچه‌ها و نکاتی که باید درباره آن بدانید

مدفوع بچه‌ها و نکاتی که باید درباره آن بدانید

دفعی که به اندازه تغذیه مهم است

خیلی از مامان‌ها نگرانی‌هایی درباره میزان مدفوع کوچولویشان دارند و با کوچکترین دل دردی نگران وجود مشکلات گوارشی بچه‌ها می‌شوند. ما به شما راهکارهایی ارائه می‌کنیم تا متوجه شوید چه چیزهایی در مورد زمان و میزان پوپوی بچه‌ها طبیعی و چه چیزهایی غیر طبیعی هستند.

چه وقت نگران شویم؟

قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشید که عمل دفع در هر نوزادی متفاوت است. ممکن است، نوزادان حدودا یک ماهه‌ای که از شیر مادر تغذیه می‌کنند چند روز یا حتی یک هفته مدفوع نکنند. این مسئله تا حدی طبیعی است اما اگر کودک یک ماهه شما کمتر از یک بار در روز مدفوع می‌کند، به معنای این است که غذای کافی دریافت نمی‌کند.

این مسئله در مورد بچه‌هایی که با شیر خشک تغذیه می‌کنند متفاوت است. این بچه‌ها شاید در بیشتر روزها مدفوع ‌کنند و این مسئله در مورد آنها طبیعی است. صرف‌نظر از اینکه کودکتان از شیر مادر تغذیه کند یا از شیر خشک، تا زمانی که تغییر غیر طبیعی در شکل و زمان دفع او اتفاق نیفتد، جای نگرانی وجود ندارد.

شکل طبیعی پوپوی کودکم چیست؟

شاید در اولین تعویض پوشک دلبندتان کمی شوکه شوید اما نترسید! اولین پوپوی کودک شما سفت، مایل به سبز، و تقریباً قیرمانند بوده که مکونیوم نام دارد.

با این حال کمی بعد، مدفوعش به شکل طبیعی که باید باشد می‌رسد!

ظاهر پوپوی بچه‌ها به غذایی بستگی دارد که به او می‌دهید. اگر نوزادتان با شیر مادر تغذیه می‌کند رنگ اولین دفعات پوپوی او قهوه‌ای مایل به سبز یا قهوه‌ای مایل به زرد است. بعد از حدود پنج روز، به قهوه‌ای مایل به زرد یا زرد تبدیل شده و نرم خواهد داشت.

این مسئله کاملاً طبیعی است و نشان می‌دهد که نوزاد سالم است.

از سوی دیگر، کودکانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند ممکن است پوپوی خمیری زرد یا قهوه‌ای مایل به زرد داشته باشند.

چه چیزهایی در پوپوی بچه‌ها غیر طبیعی است؟

اگر رنگ پوپوی نوزاد شما در دفعات مختلف کمی تغییر کرد، نگران نشوید. با این حال، رنگ‌های سفید و قرمز در پوشک بچه‌ها باید پیگیری جدی شما را به دنبال داشته باشند. رنگ سفید در پوپوی بچه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کبدی باشد و رنگ قرمز می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی معده یا روده کوچولوی شما باشد.

در صورتی که هر یک از این دو را مشاهده کردید،  خیلی فوری با پزشک کودکتان مشورت کنید. میزان نرمی و سفتی پوپویکوچولوی شما ممکن است بارها و با توجه به نوع تغذیه او تغییر کند، اما مراقب پوپوی خیلی آبکی که می‌تواند نشان‌دهنده اسهال باشد یا پوپوی ریگ‌مانند که  نشانه‌ای از یبوست است، باشید.

مدفوع بچه‌ها و نکاتی که باید درباره آن بدانید
5 (100%) 1 رای

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

پمپرز اصل آلمان در ایران
از پمپرز بیشتر بخوانید
ما را دنبال کنید

وب سایت پوشک «پمپرز ایران»، با هدف رشد سالم و شاد بچهها فعالیت میکند. این وب سایت در بخشهای مختلفی مانند بارداری، نوزاد، کودک، کودک نوپا، والدین و درباره بهترین پوشک های پمپرز، نکات، توصیهها و اطلاعات زیادی در اختیار والدین به خصوص مادرها میگذارد. همچنین وب سایت پوشک پمپرز ایران، مرجع معتبری برای اطلاع از ویژگیهای مختلف بهترین پوشکهای پمپرز، راهنمای انتخاب سایزهای مناسب پوشک و نمایندگی پوشک و مراکز مورد تایید فروش پوشک پمپرزهای اصل آلمان در ایران است.

در حال حاضر سه محصول پمپرز در انواع پوشک بچه baby dry، پوشک پریمیوم، پوشک شورتی به صورت قانونی در دسترس شما هستند.